Bez obzira na to je li alarm postavljen na zid ili na strop, postavite ga na vodoravnu udaljenost od 1 do 3 metra od uređaja kod kojih dolazi do izgaranja goriva. U svim prostorijama u kojima se nalazi uređaj kod kojeg dolazi do izgaranja goriva potrebno je postaviti alarm za CO. Dodatni alarm za CO trebali bi se postaviti u prostorijama u kojima se provodi najviše budnog vremena, u svakoj prostoriji za spavanje i na svakom katu doma.
Kada se otkrije CO, uređaj se oglašava glasnim alarmom. Pri visokim razinama CO uređaj će se aktivirati u kraćem vremenskom razdoblju nego pri niskim razinama CO.
Testirajte svoj alarm jednom tjedno ili nakon povratka s godišnjeg odmora ili odsutnosti brzim pritiskom i otpuštanjem gumba. Brzim zvučnim signalom potvrdit će se da je gumb pritisnut, nakon čega će započeti slijed testiranja. Alarm će se oglasiti ako elektronički sklopovi, sirena i baterija rade. Ako se alarm ne oglasi ili se oglašava nepravilnim ili tihim zvukom, uređaj se mora zamijeniti.
Sigurnosne informacije o ugljičnom monoksidu
Što je to ugljični monoksid?
Ugljični monoksid (ili CO) je vrlo otrovni plin bez okusa i mirisa. Jedan je on najčešćih sprječivih uzroka trovanja u svijetu. Dobije se nepotpunim sagorijevanjem fosilnih goriva kao što su nafta, plin ili ugljen.
Tijekom udisanja, ugljični monoksid se veže na krvne stanice i tako onemogućuje opskrbu stanica kisikom. Na udio od 0,2% do 0,4% ugljičnog monoksida u prostoriji dolazi do gubitka svijesti, a nakon duljeg vremena izloženosti i do smrti.
Simptomi trovanja ugljičnim monoksidom su: pospanost, glavobolja, šum u ušima, bol u prsima, vrtoglavica i opća slabost. Mogu se javiti i: apatija, zbunjenost, nesvjestica i grčenje.
Uzročnici ugljičnog monoksida
Ugljični monoksid postane opasan kada se nakuplja u zatvorenim prostorima gdje ljudi žive. Najčešći izvori su neispravni dimnjaci, neispravne peći za grijanje i bojleri. Poseban naglasak se stavlja na neispravne dimnjake. Ne održavanje ili jaki vjetrovi koji vraćaju dim nazad u dimnjak, pa u prostorije dovode do opasnog gomilanja ugljičnog monoksida.
Sigurnosne mjere
- Ugradnju uređaja s otvorenim plamenom (bojler, peć za grijanje…) neka izvrši ovlašteni servis i redovno ga održavajte.
- Redovno prozračivanje prostorija.
- Redovno održavanje dimnjaka putem ovlaštenog dimnjačara.
- Koristite detektor ugljičnog monoksida.
Detektor ugljičnog monoksida spašava život
Pored redovnih pregleda i servisa, vrlo je važno imati detektor ugljičnog monoksida. Detektori konstantno mjere količinu ugljičnog monoksida u prostoriji. Pri opasnim količinama detektor aktivira glasan alarm koji će vas probuditi iz sna ili ćete ga čuti iz drugih prostorija. Jačina trovanja ugljičnim monoksidom ovisi o količini i vremenu boravka u prostoriji. Detekor ugljičnog monoksida vam daje pravovremeno upozorenje na opasne plinove u prostoriji i tako vam daje vrlo važne sekunde za izlazak van.